Alergická rýma: který intranazální kortikosteroid je nejvýhodnější? - metaanalýza

Alergická rýma: který intranazální kortikosteroid je nejvýhodnější? - metaanalýza Léčba alergické rýmy výrazně pokročila po zavedení intranazálně podávaných kortikosteroidů. Podkladem této terapie byl pokrok v poznání patogenezy alergie, identifikace zánětu jako základního procesu nemoci a zároveň rozpoznání protizánětlivého účinku kortikosteroidů i při lokální aplikaci. Intranazální kortikosteroidy jsou dnes jedním z nejběžněji předepisovaných léků v ORL oblasti. Osvědčil se některý z nich více než jiný?

Tuto otázku si položili autoři metaanalýzy 16 randomizovaných kontrolovaných klinických studií, publikované v Journal of laryngology and otology (2003,117:843-845).  V první fázi porovnávali účinnost, bezpečnost a nákladnost podávání intranazálních kortikosteroidů (ve formě sprejů) a antihistaminik v léčbě sezónní a celoroční alergické rýmy a zjistili, že terapie kortikosteroidy je účinnější než podávání antihistaminik. Při porovnávání jednotlivých kortikosteroidů mezi sebou (beclometason, dexametason, triamcinolon, mometason, fluticason, budesonid) se jevily všechny látky srovnatelně účinné. Ve většině studií se projevil obdobný výskyt nežádoucích účinků u všech kortikosteroidů, nejčastěji se vyskytuje epistaxe - v 10 až 15 procentech případů. U fluticasonu se projevovalo určité snížení endogenní sekrece kortizolu, u triamcinolonu, beclometasonu, budesonidu a mometasonu se známky potlačení vlastní produkce hormonů kůry nadledvin neprojevily. Ohrožení růstu kostí vlivem aplikace intranazálních kortikosteroidů: nebylo prokázáno, pokud nebyly překročeny doporučené dávky, přesto FDA (americká Agentura pro léky a potraviny) doporučuje u dětí v průběhu užívání kortikosteroidů i v intranazální formě monitorovat růst dítěte a používat co nejnižší doporučené dávky.

Metaanalýza také mapovala rozdíly v nákladnosti denního podávání jednotlivých kortikosteroidů ve Velké Británii. Beclometason, dexametason a budesonid se ukázaly jako významně levnější než fluticason, mometason a triamcinolon.  Autoři svou metaanalýzu uzavírají konstatováním, že variace v nákladnosti a počtu doporučených denních dávek (tedy komfortu v aplikaci) by mohly představovat nejvýznamnější faktor v preskripční praxi, přičemž beclometason a budesonid se jim jeví jako nejvýhodnější (z hlediska cost/effectivity, tedy poměru náklady/účinnost).

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.