Citikolin: neuroprotektivní účinek potvrzen dalšími studiemi

Citikolin: neuroprotektivní účinek potvrzen dalšími studiemi

S narůstajícím výskytem demencí a dalších poruch centrálního nervového systému (CNS) roste i důležitost neuroprotektivních léčiv. Jedním z nich je citikolin (cytidindifosfocholin). Neuroprotektivní účinek citikolinu spočívá v pozitivním vlivu na strukturu a funkci mozkových buněk, který je zprostředkován několika mechanismy. V posledních letech přibývají klinické studie a metaanalýzy, které se zabývají účinností citikolinu u různých onemocnění CNS.

Citikolin je prekurzorem fosfatydilcholinu, základní složky stěny nervových buněk. Kromě toho přispívá k tvorbě sfingomyelinu, základní složky myelinových pochev obalujících axony. Citikolin také přispívá k obnově mitochondrií a zvyšuje tím produkci energie v neuronech. Kromě toho ochraňuje neurony i tím, že zvyšuje syntézu antioxidantu glutathionu. Citikolin dále chrání buněčné membrány neuronů tím, že inhibuje peroxidaci lipidů, zvyšuje syntézu neuroprotektivní protein označovaný jako sirtuin 1. K ochraně neuronů přispívá je antiapoptotický účinek citikolinu, což je důležité u neurodegenertaivních chorob, u kterých dochází ve zvýšené míře k apoptóze neuronů. Zlepšuje funkci mozku i tím, že přispívá k fyziologické komunikaci nervových buněk tím, že podporuje syntézu neurotransmiterů acetylcholinu, noradrenalinu a dopaminu. Všechny uvedené účinky chrání strukturu i funkci buněk centrálního nervového systému, což je důležitého pro ochranu mozku při prevenci a léčbě neurodegenerativních onemocnění i ischemií vaskulárního původu. Účinnost citikolinu byla ověřena v klinických studiích u pacientů s různými typy kognitivních poruch.

Řada studií se zabývala účinkem citikolinu u pacientů s demencí vaskulárního původu. Metaanalýza 14 studií s pacienty s kognitivními poruchami vaskulárního původu ukázala bezpečnost podávání citikolinu a evidenci jeho účinnosti v ovlivnění především paměti a chování.1 V randomizované studii zkoumali autoři účinnost a bezpečnost dlouhodobého podávání citikolinu v prevenci poruchy kognitivních funkcí u pacientů, kteří poprvé prodělali ischemickou cévní mozkovou příhodu (CMP). Do studie bylo zařazeno 347 pacientů, všichni dostávali obvyklou léčbu a u přibližně poloviny z nich byl přidáván citikolin v dávce 1000 mg denně. Skupina léčená citikolinem dosahovala statisticky lepších výsledků v některých parametrech po 6 a 12 měsících léčby. Citikolin byl dobře snášen.2 I v několika jiných studiích se potvrdila prospěšnost aplikace citikolinu u pacientů, kteří prodělali ischemickou cévní mozkovou příhodu.3-5 Například v roce 2016 byla publikována další kontrolovaná studie účinnosti citikolinu u tohoto typu pacientů.6 Podávání citikolinu bylo zahájeno (souběžně se standardní léčbou) do 24 hodin po prvních projevech CMP. Kontrolní skupinu tvořili pacienti s ischemickou CMP, kteří citikolin nedostávali. Účinnost léčby byla hodnocena po 6 měsících. Výsledky ukázaly, že podávání citikolinu vedlo k signifikantnímu zlepšení kognitivních funkcí (hodnocené pomocí škály MMSE). Perfuze postižené mozkové hemisféry (hodnocená pomocí SPECT), byla ve skupině citikolinu významně lepší. V další nedávno publikované randomizované studii byl u 163 pacientů (průměrného věku 67,5 let), kteří prodělali první ischemickou CMP, posuzován vliv citikolinu nejen na kognitivní funkce, ale i na kvalitu života.7 U zařazených pacientů bylo provedeno neuropsychologické vyšetření po 1 a 6 měsících a po 1 a 2 letech, při poslední kontrole byla hodnocena kvalita života dotazníkem EuroQoL-5D.Výsledky ukázaly, že přidávání citikolinu signifikantně zlepšovalo kognitivní funkce a kvalitu života pacientů. Příznivý vliv citikolinu u pacientů, kteří prodělali akutní ischemickou CMP, byl potvrzen i v systematickém přehledu randomizovaných studií z roku 2016.8

Pokud jde o účinnost citikolinu u pacientů s degenerativním a smíšeným typem kognitivních poruch, má značný význam klinická studie CITIRIVAD,9 uveřejněná v roce 2016, které byli zařazeni pacienti s Alzheimerovou chorobou a demencí smíšeného typu (v etiologii smíšeného typu kognitivních poruch hrají roli jak degenerativní, tak vaskulární faktory). Studie ukázala, že citikolin je vhodným doplňkem standardních léčiv užívaných v terapii těchto kognitivních poruch, jaké představují inhibitory cholinesterázy. Tato studie, v které byla podávána kombinace rivastigminu s citikolinem ukázala, že podávání citikolinu je možností, jak umožnit prolongovanou aplikaci inhibitorů cholinesterázy u pacientů s Alzheimerovou nemocí a demencí smíšeného typu, potencovat účinnost cholinergní terapie a doplnit ji neuroprotektivními a dalšími prospěšnými účinky. Přidání citikolinu k rivastigminu zlepšovalo především kognitivní funkce u pacientů s oběma typy demencí a přispělo ke zpomalení progrese onemocnění.Neuroprotektivní účinek citicolinu byl také testován u pacientů s Parkinsonovou chorobou (která patří, obdobně jako Alzheimerova nemoc, mezi neurodegenerativní onemocnění). Studie, do kterých byli zařazeni pacienti s Parkinsonovou chorobou ukázaly, že přidání citicolinu ke standardní léčbě (např. levodopa) je prospěšné a umožňuje snížení dávky levodopy a tím i redukci případných nežádoucích účinků léčby.10-11

V roce 2017 byla publikována klinická studie, v které byla hodnocena účinnost citikolinu jako adjuvantní léčby u pacientů s velkou depresivní poruchou. Ve dvojitě zaslepené randomizované studiibylo 50 zařazených pacientů randomizováno do dvou skupin. V jedné skupině byl pacientům podáván podobu 6 týdnů ke standardní léčbě antidepresivem citalopramem přidáván citikolin (100 mg 2 krát denně), ve druhé skupině pacienti dostávali k citalopramu placebo. Depresivní symptomy byly hodnoceny Hamiltonovou škálou (Hamilton Depression Rating Scale, HDRS) na počátku studie a po 2, 4 a 6 týdnech. Výsledky ukázaly, že jak v 2., tak ve 4. a 6.týdnu měli mpacienti, kteří dostávali citikolin, významně vyšší zlepšení skóre HDRS; míra deprese se v této skupině snížila a signifikantně větší byl v této skupině i počet remisí. Citikolin byl tedy efektivní adjuvantní léčbou u pacientů s depresí.12

Závěr

V současné době je již k dispozici řada studií, které ukazují, že citikolin představuje významnou neuroprotektivní látku, která může přispět ke zlepšení stavu u pacientů s kognitivními poruchami jak vaskulárního, tak degenerativního a smíšeného typu, ale i u dalších onemocnění CNS jako je depresivní porucha.

Literatura

1. Fioravanti M, Yanagi M. Cytidinediphosphocholine (CDP-choline) for cognitive and behavioural disturbances associated with chronic cerebral disorders in the elderly. Cochrane Database of Systematic Reviews 2005, Issue 2. Art. No.: CD000269.
2. Alvarez-Sabín J, Ortega G, Jacas C, et al. Long-term treatment with citicoline may improve poststroke vascular cognitive impairment. Cerebrovasc Dis 2013;35:146–154.
3. Weiss GB. Metabolism and actions of CDPcholine as an endogenous compound and administered exogenously as citicoline. Life Sci 1995;56:637-660.
4. Bruhwyler J, Vandorpe J, Geczy J. Multicentric open-label study of the efficacy and tolerability of citicoline in the treatment of acute cerebral infarction. Curr Therap Res Clini Exptl 1997;58:309-316.
5. Clark WM, Warach SJ, Pettigrew LC, et al. A randomized dose-response trial of citicoline in acute ischemic stroke patients. Neurol 1997;49:671-678.
6. Мushba AV1, Ivanova DS1, Vinogradov OI1. [Assessing the impact of citicoline on the efficiency of rehabilitation measures in patients with ischemic stroke]. Zh Nevrol Psikhiatr 2016;116:71-75.
7. Alvarez-Sabín J, Santamarina E, Maisterra O, et al. Long-term treatment with citicoline prevents cognitive decline and predicts a better quality of life after a first ischemic stroke. Int J Mol Sci 2016;17:390.
8. Secades JJ, Alvarez-Sabín J, Castillo J, et al. Citicoline for acute ischemic stroke: A systematic review and formal meta-analysis of randomized, double-blind, and placebo-controlled trials. J Stroke Cerebrovasc Dis 2016;25:1984-96.
9. Castagna A, Cotroneo AM, Ruotolo G, et al. The CITIRIVAD study: CITIcoline plus RIVAstigmine in elderly patients affected with Dementia study. Clin Drug Investig 2016;36:1059-1065.
10. García-Mas A, Rossiñol A, Roca M, Lozano R, Rosselló J, Llinas J. Effects of citicholine in subcortical dementia associated with Parkinson's disease assessed by quantified electroencephalography. Clin Ther 1992;14:718-729.
11. Martí Massó JF, Urtasun M. Citicoline in the treatment of Parkinson's disease. Clin Ther 1991;13:239-242.
12. Roohi-Azizi M, Arabzadeh S, Amidfar M, et al. Citicoline combination therapy for major depressive disorder: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Clin Neuropharmacol 2017;40:1-5.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.