Tetrazepam - farmakovigilanční výbor EMA doporučuje pozastavit registraci

Tetrazepam - farmakovigilanční výbor EMA doporučuje pozastavit registraci

Farmakovigilanční výbor Evropské lékové agentury (EMA) dospěl k závěru, že přínosy léčby tetrazepamem již nepřevažují její rizika a registrace přípravků obsahujících tetrazepam by měly být pozastaveny v celé EU.

Farmakovigilanční výbor (PRAC) Evropské lékové agentury (EMA) během dubnového zasedání dospěl k závěru, že vzhledem ke vzácným, ale závažným a v některých případech život ohrožujícím kožním reakcím již přínosy léčby tetrazepamem nepřevažují její rizika a registrace přípravků obsahujících tetrazepam by měly být pozastaveny v celé Evropské unii. Toto doporučení farmakovigilančního výboru dále posoudí Koordinační skupina pro MRP/DCP procedury (CMDh), která finálně rozhodne, zda budou registrace léčivých přípravků obsahujících tetrazepam zachovány, změněny, pozastaveny, nebo zrušeny v celé Evropské unii. Konečné rozhodnutí se očekává na příštím jednání CMD, které se koná 22.-24. dubna 2013.

Registrace léčivých přípravků obsahujících tetrazepam až do konečného rozhodnutí zůstává platná. Zdravotničtí pracovníci by si měli být vědomi rizika závažných kožních reakcí. Jakmile bude procedura ukončena, zdravotničtí pracovníci v zemích Evropské unie, ve kterých je tetrazepam obchodován, obdrží dopis s podrobnými informacemi o vhodných opatřeních. Pacienti, kteří mají jakékoliv otázky ohledně své léčby, by se měli obrátit na svého lékaře.

Státní ústav pro kontrolu léčiv při léčbě tetrazepamem v období do rozhodnutí CMDh doporučuje:

1. Léčebné indikace omezit na indikaci akutní bolest při svalových kontrakturách

2. Léčbu omezit na nezbytně nutnou dobu k dosažení léčebného účinku

3. Léčbu v případě výskytu jakýchkoliv kožních reakcí okamžitě přerušit

4. Léčbu omezit výhradně na dospělé pacienty

5. V případě anamnézy jakýchkoliv kožních nežádoucích účinků při předchozím použití tetrazepamu léčbu vůbec nezahajovat.

Francouzská léková agentura (ASNM) vzhledem k hlášení závažných kožních reakcí v průběhu užívání léčivých přípravků obsahujících tetrazepam ve Francii provedla přezkoumání údajů o všech nežádoucích účincích hlášených v souvislosti s těmito přípravky, zejména o kožních reakcích. Přezkoumání ukázalo, že se kožní nežádoucí účinky vyskytly u tetrazepamu v porovnání s ostatními benzodiazepiny častěji. Některé kožní reakce byly velmi závažné, včetně případů Stevens-Johnsonova syndromu (SJS), toxické epidermální nekrolýzy (TEN), erythema multiforme a DRESS syndromu (poléková kožní vyrážka s eosinofílií a celkovými příznaky). Vzhledem k závažnosti hlášených kožních reakcí francouzská léková agentura požádala farmakovigilanční výbor o urgentní přehodnocení používání tetrazepamu ve všech indikacích.

Farmakovigilanční výbor zhodnotil všechny dostupné údaje z postmarketingu a odborné literatury o riziku kožních reakcí v průběhu užívání tetrazepamu a došel k závěru, že užívání tetrazepamu je spojeno s nízkým rizikem závažných kožních reakcí, avšak toto riziko je zvýšeno ve srovnání s ostatními benzodiazepiny. Výbor dále uvedl, že s ohledem na identifikovaná rizika nejsou dostupné údaje o účinnosti dostatečně silné, aby podpořily užívání tetrazepamu ve schválených indikacích (léčba bolestivých svalových kontraktur a spasticity) a bezpečnostní opatření by vzhledem k nejistotě přínosů nevedla k dostatečnému snížení rizika závažných kožních reakcí. Farmakovigilanční výbor proto došel k závěru, že poměr přínosů a rizik je u přípravků obsahujících tetrazepam negativní a doproručil pozastavení registrací v celé Evropské unii. Pozastavení registrací doporučuje ukončit v případě, že držitelé rozhodnutí o registraci poskytnou údaje o specifické skupině pacientů, u které by přínos léčby převážil rizika.

Jakmile bude známo finální rozhodnutí Koordinační skupiny CMD, přineseme informace, zda doporučení farmakovigilančního výboru vstupuje v platnost.

Více o tetrazepamu:

Tetrazepam patří mezi benzodiazepiny, je používán jako centrálně působící myorelaxans. V České republice je registrován jediný přípravek s obsahem tetrazepamu - Myolastan. Je indikován k léčbě stavů se zvýšeným svalovým napětím, bolestivých a omezujících pohyblivost, např. spastické stavy a kontraktury kosterního svalstva různého původu a k usnadnění pohybové rehabilitace. Myorelaxační účinek je založen na posílení inhibice gabaergního presynaptického spojení. Působí na vazebná místa pro benzodiazepiny jak v mozku (centrální účinek), tak v ostatních orgánech (periferní účinek). Způsob účinku při zvýšeném svalovém napětí spočívá v presynaptické inhibici mono- i polysynaptického reflexního oblouku a také v supraspinální inhibiční aktivitě.

Přípravky obsahující tetrazepam jsou registrovány v zemích Evropské unie od 60.let dvacátého století ( Rakousko, Belgie, Bulharsko, Česká republika, Francie, Německo, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Španělsko).

Originální informace o tetrazepamu a jednání farmakovigilančního výboru lze najít na webových stránkách Evropské lékové agentury (EMA):
http://www.ema.europa.eu/ema/index.jsp?curl=pages/medicines/human/referrals/Tetrazepam_containing_medicinal_products/human_referral_prac_000015.jsp&mid=WC0b01ac05805c516f


(Zdroj: SUKL)

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.