Vliv statinů na snížení rizika venózního tromboembolismu: metaanalýza

Vliv statinů na snížení rizika venózního tromboembolismu: metaanalýza

Snižování rizika tromboembolických příhod je jedním ze základních úkolů kardiovaskulární prevence. V nové metaanalýze klinických studií, do které bylo zařazeno téměř 1 milion pacientů, bylo hodnoceno, nakolik ke snižování výskytu žilního tromboembolismu přispívá léčba statiny.

Do metaanalýzy, prezentované na konferenci Americké společnosti pro onemocnění hrudníku (American Thoracic Society, New Orleans, květen 2010), bylo zařazeno 10 klinických studií, v kterých byla k léčbě dyslipidémie užita léčba statiny, a v kterých byl zároveň hodnocen výskyt venózního tromboembolismu (VTE), anebo specifických stavů, které se řadí pod souhrnný pojem VTE - hluboké žilní trombózy (DVT) a plicní embolie (PE). 9 ze studií bylo observačních a jedna studie byla kontrolovaná a randomizovaná (šlo o studii JUPITER s rosuvastatinem /Justification for the Use of Statins in Prevention: An Intervention Trial Evaluating Rosuvastatin/). Do studií použitých pro metaanalýzu bylo zařazeno celkem 971307 osob. V devíti ze studií byl sledován výskyt venózního tromboembolismu (845445 pacientů); v pěti studiích byl sledován výskyt hluboké žilní trombózy (23430 pacientů) a v pěti studiích výskyt plicní embolie (108868 pacientů).

Již dříve, ve studii JUPITER, byla prokázána pozitivní role rosuvastatinu v prevenci DVT a VTE. Šlo o významné snížení těchto rizik, navíc rosuvastatin nesignifikantně snižoval i výskyt PE.

V uvedené metaanalýze při celkovém zhodnocení souboru pacientů zařazených do všech studií s různými statiny se ukázalo, že statinová léčba snižuje významně výskyt VTE o 32%, výskyt DVT o 41%, a výskyt PE o 30%. Snížení těchto rizik bylo autory vyjádřeno také dalším statistickým parametrem, poměrem šancí - adjusted odds ratio (AOR): VTE = 0,68; 95% interval spolehlivosti (CI), 0,54-0,86, DVT (AOR = 0,59; 95% CI, 0,43-0,82), PE (AOR = 0,70; 95% CI, 0,53-0,94).

Podle autorů metaanalýzy je toto snížení rizika žilního tromboembolismu zprostředkováno mimo jiné i protizánětlivým působením statinů. Na tvorbě trombu má zánětlivý proces významný podíl a statiny by svým protizánětlivým účinkem mohly tento zánět inhibovat. Uvedená metaanalýza potvrdila, že statiny jsou léčiva s pleiotropním prospěšným působením. Autoři na základě metaanalýzy navrhují, aby statiny byly předepisovány jako prevence tromboembolických příhod u pacientů s vysokým rizikem plicní embolie a hluboké žilní trombózy. Šlo by o další, preventivní indikaci statinů - léčiv dosud užívaných k léčbě dyslipidémií, resp. k prevenci rozvoje aterosklerozy.

---

Agarwal V, et al. What effect do statins have on the development of venous thromboembolism? A comprehensive meta-Analysis of over 900,000 patients.Congress of American Thoracic Society, New Orleans, 2010 (abstracts): abstrakt A1936.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.