Prvními příznaky této choroby jsou většinou malé změny chování. Postižený má potíže s krátkodobou pamětí. Dělá mu problémy učení, počítání, rozhodování nebo správa svých financí. Stále obtížněji kontroluje své emocionální chování a chová se neočekávaně a často neadekvátně dané situaci. Uvedená kniha sepsaná za účasti rozsáhlého autorského kolektivu je moderní přehlednou monografií, věnovanou komplexně problematice Alzheimerovy nemoci – od etiologie a patogeneze, přes preklinické a klinické aspekty až k farmakoterapii a dalším terapeutickým modalitám. Velký důraz je kladen i na sociální a socioekonomické aspekty této choroby.
Stručně uvádíme přehled obsahu knihy. Po úvodních textech o socioekonomických aspektech nemoci následuje obsáhlá kapitola o patofyziologii Alzheimerovy choroby. Jsou rozebrány cholinergní a amyloidní procesy, dále role glutamátergního systému, role tau proteinu, úloha neurozánětu a oxidativního stresu. U jednotlivých patofyziologických procesů jsou uvedena i léčiva založená na příslušných mechanismech, které jsou podrobně vysvětleny. Následující část knihy je věnována preklinickým a klinickým aspektům Alzheimerovy nemoci. Následuje důležitá kapitola, rozebírající v současnosti používaná léčiva v terapii Alzheimerovy nemoci, v které jsou tyto podkapitoly věnované inhibitorům acetylcholinesterázy a antagonistům NMDA receptorů a uvedeny perspektivy léčby tohoto onemocnění. Samostatné kapitoly jsou věnovány diagnostice Alzheimerovy choroby a poruchám chování, které toto onemocněn doprovází.
V kapitole o experimentálních přístupech je rozebrán mitochondriální enzym ABAD a jeho role v rozvoji a léčbě Alzheimerovy choroby, intracelulární amyloid beta, ovlivnění muskarinových a nikotinových receptorů a role imunoterapie v léčbě Alzheimerovy nemoci. Následují kapitoly o roli těžkých kovů u této choroby a léčebných možnostech chelátorů kovů, dále kapitola o prolylpeptidáze, jejím výskytu, struktuře a klinickém významu. V knize jsou rozebrány i nealzheimerovské typy demencí a jejich farmakoterapie. Pozornost je věnována frontotemporální demenci, demenci s Lewyho tělísky, demenci u Parkinsonovy nemoci, vaskulární demenci.
Monografie je určena primárně neurologům a psychiatrům, užitečná však bude i pro internisty a lékaře dalších oborů, kteří se s pacienty trpící Alzheimerovou nemocí setkávají.
---
Jan Korábečný, Ondřej Soukup, Martin Vališ a kol.: Alzheimerova nemoc - Patofyziologie - Klinika - Farmakoterapie. Maxdorf, 2020. Formát: 154×230 mm. Vazba: pevná, barevné ilustrace, 198 stran. ISBN: 978-80-7345-643-6. Cena v e-shopu Maxdorf: 421,- Kč (MC 495,- Kč).
pk
24.10.2020